Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Patron

Życiorys Jana Nowaka-Jeziorańskiego

 

Jan Nowak-Jeziorański (prawdziwe nazwisko Zdzisław Jeziorański) urodził się 2.10.1914 r. w Berlinie, zmarł 20.01.2005 r. w Warszawie. Ukończył w 1932 roku gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Pod wpływem wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, ojca swojego kolegi z klasy, wybrał studia na jedynym w Polsce wydziale ekonomicznym w Poznaniu, na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. W 1936 roku otrzymał dyplom oraz rozpoczął pracę asystenta u profesora Edwarda Taylora, wybitnego polskiego ekonomisty.

 

We wrześniu 1939 roku służył w formacji artylerii konnej. 15 września trafił do niewoli niemieckiej. W drodze z Jarosławia w stronę Krakowa uciekł wraz z grupą jeńców z transportu i wrócił do Warszawy, do rodzinnego domu przy ul. Wilanowskiej 18. W 1941 roku Zdzisław Jeziorański rozpoczął działalność konspiracyjną, początkowo jako żołnierz ZWZ, później AK. To właśnie wtedy przyjął pseudonim Jan Nowak. Brał miedzy innymi udział w akcji N., w ramach której kolportował, jeżdżąc w mundurze niemieckiego kolejarza, antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim.

 

Jako wysłannik Komendy Głównej Armii Krajowej odbył trzy niezwykle brawurowe wyprawy kurierskie (do Szwecji i Anglii) m.in. przewożąc informacje o powstaniu w getcie warszawskim.

 

W czasie Powstania Warszawskiego pracował w powstańczym radiu Błyskawica przy redagowaniu w języku angielskim komunikatów z Warszawy.

 

Po upadku powstania przedostał się wraz z żoną, Jadwigą Wolską „Gretą”, do Londynu, przewożąc pod gipsowymi opatrunkami pocztę kurierską. Od 1948 roku pracował w Londynie w Radiu BBC.

 

W 1952 Jan Nowak-Jeziorański przeniósł się do Monachium i w tym samym roku, w dniu 3 maja w siedzibie Radia Wolna Europa poprowadził pierwszą audycję w języku polskim. Do 1975 roku był dyrektorem sekcji polskiej RWE. To dzięki jego zaangażowaniu w sprawy Polski oraz dzięki pracy całego zespołu RWE miliony Polaków mogły usłyszeć rewelacje oficera UB, Józefa Światły, poznać prawdę o Październiku `56, o wydarzeniach marcowych, procesie Taterników, rozruchach na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

 

W 1977 roku Jan Nowak-Jeziorański przenosi się do Waszyngtonu, aktywnie włącza się w życie Polonii i zostaje jednym z dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 15 lat jest konsultantem Rady do spraw Bezpieczeństwa Narodowego USA. W latach osiemdziesiątych angażuje się w pomoc dla polskiej opozycji demokratycznej i Solidarności. W latach dziewięćdziesiątych prowadzi lobbing na rzecz wejścia Polski do NATO. W 1989 roku, po 45 latach nieobecności w kraju, Jan Nowak-Jeziorański przyjechał do Polski na zaproszenie Lecha Wałęsy. Od tego czasu często odwiedzał rodaków.

 

W 2002 roku powrócił na stałe do ojczyzny i aktywnie włączył się w życie Polski, m.in. zaangażował się
w promowanie integracji Polski z Unią Europejską. Był doktorem honoris causa m.in. uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Wrocławskiego. Był honorowym obywatelem m.in. Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Gdyni.

 

Jan Nowak-Jeziorański odznaczony został Orderem Orła Białego, Krzyżem Virtuti Militari, amerykańskim Medalem Wolności, Orderem Giedymina – za zasługi dla Litwy. Otrzymał wiele nagród dziennikarskich, m.in. Nagrodę Kisiela, Złoty Mikrofon i Diamentowy Mikrofon – nagrody przyznawane przez Polskie Radio, Nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego za reportaże i eseistykę, Nagrodę Super Wiktora za całokształt swojej dziennikarskiej pracy.

 

Publikacje Jana Nowaka-Jeziorańskiego, m.in.:
„Kurier z Warszawy”, „Wojna w eterze”, „Polska z oddali”, „W poszukiwaniu nadziei”, „Rozmowy o Polsce”, „Fakty, wydarzenia, opinie”,
„Polska wczoraj, dziś i jutro”, ”Polska z bliska”.M

Data dodania: 2022-12-15 17:08:58
Data edycji: 2022-12-15 17:15:24
Ilość wyświetleń: 1731

Projekty, konkursy i koła

Zachęcamy do zapoznania się z projektami i konkursami!
Więcej informacji

Rankingi

Jak wysoko jesteśmy w rankingu liceów w Polsce?
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej